Forever Calcium - Андреевски-алоевера

Forever Calcium

Додаток во исхраната со калциум, магнезиум и витамин Д

ОПИС И СВОЈСТВА НА КАЛЦИУМ

Сите треба да знаеме дека е потребно да се грижиме за срцето, крвниот систем и мускулите. Но малкумина од луѓето обрнуваат внимание на самата основа на здравата физичка состојба и на активниот начин на живот-коските. Коските претставуваат рамка која ги поткрепува останатите органи во телото. Ако тие не се здрави, дури и најмалиот физички напор може да доведе до фрактури.  Од кои што нема да бидете во можност да се движите. Тајната на здравите коски се крие во минералите кои се присутни во најголемо количество во нашиот организам, а тоа е калциум.  Ако тој е во голема количина во нашиот организам, зошто е неопходно да го примаме како додаток во исхраната? Одговорот е едноставен.

Речиси 99% од калциумот во телото ни е постојано складиран во коските, што ги одржува да бидат здрави. Останатиот 1 % е неопходен за ткивото и крвта.  Во кои тој придонесува за размената на материите на клеточно ниво, функционирањето на срцето и мускулите, како и за активноста на нервите. Токму тој незаменлив еден процент се надополнува или преку исхраната или од коските. Исхраната која е богата со калциумот и витамин Д ви гарантира дека организмот добива доволно од скапоцениот минерал, а калциумот во коските може да остане таму и да ги одржува здрави и цврсти. Но ако не внесуваме доволно калциум со храната, во тој случај телото ги извлекува минералите од коските за да ги одржува останатите функции.

ДОДАТНИ СВОЈСТВА

По извесно време постепеното губење на коскената материја, која произлегува како последица од внесувањето на храна сиромашна со калциумот. И ги прави коските кревки, се намалува нивната цврстина и се изложени на фрактури. Тоа е многу важен податок за жените после менопауза.

За одржување на здраво ниво на калциум во коските неопходно е секојдневно да внесуваме доволно количество од тој минерал. Повеќето од нас не сакаат или едноставно немаат можност да внесуваат доволни количества храна богата со калциум. Како што се млечните производи, сојата, оревите, фстаците,семките од тиква, бадемите и т.н.  Затоа се смета дека во исхраната на секоја современа жена, калциумот и железото се најдефицитните минерали. Формулата на Forever Calcium претставува калциум цитрат со многу висока концентрација.

Новиот додаток во исхраната на Форевер Ливинг ви го нуди неопходното количество на калциум за вашето здравје споено со витамин Д и магнезиум-два елементи без кои што калциумот не може да се апсорбира целосно од страна на органинизмот. Со дискретна арома на лимон и со формула која гарантира максимално апсорбирање на корисните состојки, Forever Calcium е најдоброто решение за профилактика на најраспространетиот проблем како што е остеопорозата. Форевер Ливинг ви нуди лесен и ефективен начин да си го обезбедите неопходниот калциум за здрави коски и активен живот.

СОСТАВ

 1. Калциум (како калицум нитрат)
 2. магнезиум (како магензиум оксид)
 3. витамин Д (како холекалциферол)
 4. Калциум дифосфат
 5. стеаринска киселина (од растително потекло)
 6. магнезиум стеарат (од растително потекло)
 7. екстракт од соја
 8. природна арома

ПРЕПОРАКА ЗА ДОЗИРАЊЕ 

 • Конзумирајте една до две таблети дневно со вода

ОСНОВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ 

 • Прекрасен извор на калциум и магнезиум
 • Формула за максимално апсорбирање на калциум
 • Средство за профилактика на остеопороза
 • Задолжителен за здрави заби и коски

За повеќе информации контактирајте не тука
Искористете ја бизнис можноста која ни ја нуди оваа компанија и добијте бесплатна обука како да работите и заработувате преку интернет

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.

 

Напишете одговор

Нема да ја објавиме вашата email адреса.